Get behind the Mighty Bears with a Grizzly sponsorship package Link to more information
ABOUT US » NSW CUP TEAM

BACK TO ABOUT US

TEAM LIST TUESDAY

24th February 2015

Go the Mighty Bears!

Both teams are looking to bounce back against old rivals Balmain Tigers this Saturday at Leichhardt Oval.

Everyone get down and support our Junior Bears this weekend.

NSW Cup will have the weekend off as they prepare for Round 1 next weekend.

Good Luck Teams!!

JUNIOR REPRESENTATIVES
Saturday 28 February
Leichhardt Oval, Mary Street, Leichhardt. CLICK HERE for directions.

ROUND THREE [SG BALL]
BALMAIN V NORTH SYDNEY
11:30 am

ROUND THREE [HAROLD MATTHEWS CUP]
BALMAIN V NORTH SYDNEY
10:00 am

SG BALL TEAM

1. Nathan Corbett
2. Jake Laferla
3. Sione Talisa
4. Eddie Ieremia
5. Cody Eddy
6. Destry Tamai
7. Lachlyn Mulford
8. Adam Soultan (C)
9. Kenny Soumpholphakdy
10. TJ Malaefilogia
11. Josh Saunders
12. Alex Van Elsland
13. Jack Bonning

14. Lorenzo Soe
15. Jake Toby
16. Eddie Ene
17. Mehmet Savas
18. Kallum Watts
19. Pat La Torraca
20. Tye Smith
21. Pat Bolea
22. Jake Maizen
23. Sebastian Tuipoletu
24. Cameron Yeates
25. Dave Yarullin

Coach: Shane Millard

HAROLD MATTHEWS CUP TEAM

1. Ali Saad
2. Keeley Bowen
3. Arisento Bou Sleiman (C)
4. Sean Sabutey
5. Jeramy Trunzo-Braga
6. Jeremy Gibson
7. Dean Kammel
8. Alex Pufulescu
9. Matthew Blinkhorn
10. Matthew Hammond
11. Bailey Fisher
12. Pita Faulalo
13. Luke Roseworne

14. Mitchell Cox
15. Isaiah Niumata
16. Kyle McCudden
17. Brayden Young
18. Johan Trujillo Giraldo
19. Alvin Olivares Ekes
20. Dante Taliai
21. Jordan Do Rozario
22. Jarrod Maloney
23. Anthony Moussa
24. Matthew French
25. Callum Dickinson

Coach: Alan Blinkhorn

Return To Top


TEAM LIST TUESDAY

17th February 2015

With a draw in each respective grade last weekend, we kick off round 2 of our Junior Rep Competition this weekend with our first home game for the Season.

Come down and support the Mighty Bears

Go the Mighty Bears!

JUNIOR REPRESENTATIVES
Saturday 21 February
TG Milner Field, 146 Vimiera Road, Marsfield CLICK HERE for directions.

ROUND ONE [SG BALL]
NORTH SYDNEY V ST GEORGE
1:30 pm

ROUND ONE [HAROLD MATTHEWS CUP]
NORTH SYDNEY V ST GEORGE
12:00 pm

SG BALL TEAM

1. Nathan Corbett
2. Jake Laferla
3. Sione Talisa
4. Eddie Ieremia
5. Cody Eddy
6. Destry Tamai
7. Lachlyn Mulford
8. Adam Soultan (C)
9. Kenny Soumpholphakdy
10. TJ Malaefilogia
11. Josh Saunders
12. Alex Van Elsland
13. Jack Bonning

14. Lorenzo Soe
15. Jake Toby
16. Eddie Ene
17. Mehmet Savas
18. Kallum Watts
19. Pat La Torraca
20. Tye Smith
21. Pat Bolea
22. Jake Maizen
23. Sebastian Tuipoletu
24. Cameron Yeates
25. Dave Yarullin

Coach: Shane Millard

HAROLD MATTHEWS CUP TEAM

1. Ali Sadd
2. Keeley Bowen
3. Arisento Bou Sleiman (C)
4. Sean Sabutey
5. Jeramy Trunzo-Braga
6. Jeremy Gibson
7. Dean Kammel
8. Mitchell Cox
9. Matthew Blinkhorn
10. Johan Trujillo Giraldo
11. Anthony Moussa
12. Bailey Fisher
13. Luke Roseworne

14. Alex Pufulescu
15. Isaiah Niumata
16. Kyle McCudden
17. Matthew Hammond
18. Pita Faulalo
19. Alvin Ekes
20. Brayden Young
21. Jordan Do Rozario
22. Jarrod Maloney
23. Dante Taliai
24. Matthew French
25. Callum Dickinson

Coach: Alan Blinkhorn

Return To Top


TEAM LIST TUESDAY

11th February 2015

The Mighty North Sydney Bears are back for 2015, with a weekend full of the Red & Black!

The Bears kick off the 2015 season with the Junior Representatives taking on Western Sydney Academy of Sport this Saturday.

The Bears in the VB NSW Cup take on the Newtown Jets in their first trial match for 2015, Saturday at Henson Park 6pm.

Go the Mighty Bears!

TRIAL [VB NSW CUP]
NEWTOWN V NORTH SYDNEY
Saturday 14 February 2015 6:00 pm
Henson Park, Centennial St, Marrickville CLICK HERE for directions.

JUNIOR REPRESENTATIVES
Saturday 14 February
St Marys Stadium, Corner Forrester & Boronia Rds, ST MARYS CLICK HERE for directions.

ROUND ONE [SG BALL]
WESTERN SYDNEY ACADEMY OF SPORT V NORTH SYDNEY
11:30 am

ROUND ONE [HAROLD MATTHEWS CUP]
WESTERN SYDNEY ACADEMY OF SPORT V NORTH SYDNEY
10:00 am

SG BALL TEAM

1. Nathan Corbett
2. Jake Maizen
3. Sione Talisa
4. Eddie Ieremia
5. Pat Bolea
6. Destry Tamai
7. Lachlyn Mulford
8. Adam Soultan (C)
9. Kenny Soumpholphakdy
10. Eddie Ene
11. Josh Saunders
12. Alex Van Elsland
13. Jack Bonning

14. Jake Toby
15. TJ Malaefilogia
16. Lorenzo Soe
17. Pat La Torraca
18. Kallum Watts
19. Mehmet Savas
20. Tye Smith
21. Jake Laferla
22. Cody Eddy
23. Rameses-Sebastian Tuipulotu
24. Cameron Yeates
25. David Yarullin

Coach: Shane Millard

HAROLD MATTHEWS CUP TEAM

1. Sean Sabutey
2. Keeley Bowen
3. Arisento Bou Sleiman (C)
4. Matthew French
5. Jeramy Trunzo-Braga
6. Jeremy Gibson
7. Dean Kammel
8. Mitchell Cox
9. Matthew Blinkhorn
10. Johan Trujillo Giraldo
11. Anthony Moussa
12. Bailey Fisher
13. Luke Roseworne

14. Dante Taliai
15. Isaiah Niumata
16. Kyle McCudden
17. Matthew Hammond
18. Pita Faulalo
19. Ali Sadd
20. Alvin Ekes
21. Brayden Young
22. Jarrod Maloney
23. Jordan Do Rozario
24. Alex Pufulescu
25. Callum Dickinson

Coach: Alan Blinkhorn

Return To Top


2013 SIGNINGS FOR NSW CUP

27th April 2013

The North Sydney Bears proudly present there contracted players for the 2013 Season.

2013 NSW CUP SQUAD

Surname Previous Club Position
Groom ASQUITH MAGPIES Half Back / Hooker
Leslie BEARS VB NSW CUP Centre / Wing 
Lupi WENTWORTHVILLE VB NSW CUP Front Row
Centrone BEARS VB NSW CUP Wing 
Johnston SOUTHS NRL Wing
Fepuleai MOUNTIES VB NSW CUP Hooker  
Nicholls MOUNTIES VB NSW CUP Half Back
Sukkar BEARS VB NSW CUP Front Row
Nichols BEARS VB NSW CUP Back Row
Hawkes NSB SG BALL  Five Eight / Hooker
Roberts SOUTHS NYC Lock / Back Row
Tuivaii SOUTHS NYC Front Row
Tongahai SOUTHS NYC Winger
Matapuku BEARS VB NSW CUP Lock / Front Row
Portlock BULLDOGS NYC Centre / Wing 
Vale BEARS VB NSW CUP Full back / Wing
Fifita WESTS VB NSW CUP Front Row
Hyland BEARS VB NSW CUP Front Row / Lock
Evans TIGERS NYC Full Back / Centre / Five Eight
Mildren OURIMBAH MAGPIES Front Row
Watkins NARRAWEENA A GRADE Hooker / Half